ULTRAS JABLONEC

ČESKÝ FOTBAL PRO FANOUŠKY

Archiv

Ohlédnutí za sezónou (3/3)

Ve třetím a posledním díle krátkého seriálu  ve kterém si můžeme připomenout okamžiky sezóny 08/09, se podíváme na tribuny, hlavně pak na náš kotel a to jak na domácích zápasech,  tak na výjezdech. Dále se pak zaměříme na ultras aktivity, jako je tvorba chorálů či choreografií ale taky organizace kotle (ve které je mimochodem ještě na čem pracovat, ale pokrok nám rozhodně nikdo odepřít nemůže, a kdo nedělá chyby nedělá ani pokroky).
Do Zlína kde jsme začínaly nový ročník Gambrinus ligy se kdovíjaká výprava nekonala. Přítomných bylo z naší strany cca 5 hools kteří občas zafandily (alespoň dle dostupných informací )  a mohly se radovat z výhry 1:0.

Pokračovalo se domácím zápasem s Baníkem  na který se do kotle sešlo přes padesátku aktivních fans. Bohužel Baník opět vyvěsil vlajku „Vlajkonoši domácí“ a musím, ač nerad přiznat že i u nás oprávněně. Nicméně atmosféru na Střelnici vytvářely oba kotle celkem vyrovnaně (vzhledem k vývoji zápasu).

Musim přiznat že shrnutí podzimní části sezóny se píše dost těžko, a to ze dvou důvodů: jednak absolutní absence výjezdů a trvale nízké počty v domácím kotli. Jinak tomu nebylo ani při následujícíh zápasech s Boleslaví, Kladnem, Žižkovem či Teplicemi.  To však bylo nic oproti tomu čeho jsme byly svědky při utkání Poháru ČMFS se Zlínem. Tuto anti-reklamu na fotbal (hlavně z naší strany) sledovalo závratných 317 diváků!!! A v sektoru domácích se tísnilo fanaticky povzbuzujících 13 kotelníků!!! Nevím jestli je třeba dalšího komentáře. Opět vyjmenovávat všechny důvody pro které tolik jinak stálých kotelníků nešlo na zápas snad ani nemá cenu a snad už je tahle hodně ostudná vzpomínka navěky zapomenuta.

Bohužel ani ostatní zápasy změnu nepřinesly. Pravda vrátily jsme se sice k ligové návštěvnosti a počty v domácím kotli se ustálily na nějakých 30-ti až 50-ti hlavách ale co se týká výjezdů, tak ty se dají shrnout jedním slovem: bída! Autobus nebyl vypraven ani jeden a tak nás na venkovních zápasech reprezentovali jen menší skupinky, které jezdily po vlastní ose. A když už to konečně vypadalo, že se výjezd uskuteční a to do Prahy na Eden, radost nám zkazil TV přenos. Někdo si možná řekl: „hurá aspoň se budu moct doma válet v gauči s pivkem a čipsama“ ale věrný jablonecký fanoušek měl asi pocity jiné…TV termíny nám naprosto znemožnily podporu našeho klubu a tak jsme mohly jen smutně  sledovat prohru na obrazovkách našich hospod a domácností.

Hořký pocit z bezmocného sledování prohry jsme si však nahradily! A to jediným větším počtem na zápase venku. I když nevím, označovat Derby za výjezd … No každopádně jsme po dlouhé době podporovaly náš tým na venkovním stadionu a to za solidní účasti. V klínu pro hosty na stadionu U Nisy se sešlo něco pod stovku jabloneckých fanoušků. Ti se však přepsání historie nedočkali ale i přes jednoznačný vývoj zápasu kvalitně fandily!

Po  derby  následoval domácí zápas s Teplicemi. Tento zápas se pro nás vyvíjel už od samého  začátku  ne zrovna nejlépe jelikož  Honza  Homola  dostal v 10.minutě červenou kartu. Na začátku utkání vylétlo z našeho kotle několik konfet. V domácím sektoru se ukázalo něco přes  40 jabloneckých  fanatiků a support byl vzhledem k nepříznivému průběhu utkání  pouze průměrný.

Další utkání hrál klub našich srdcí v Plzni na stadionu známém svojí  vzdáleností  tribun od hřiště. Na tento zápas do Plzně přijeli po vlastní ose 3 jablonečtí  fanoušci, kteří se snažili fandit co to šlo,ale na stadionu s již zmiňovanou délkou ochozů od hřiště to neměli nejjednodušší.Náš klub  po velice nadějném průběhu zápasu remizoval  s ,,pivaři‘‘1:1.

Za týden nás čekal domácí zapas s falešnou Bohemkou ze Střížkova. Na tento zápas bylo  připraveno  první choreo této sezony. Na něm byl znak našeho Jablonce a pod ním nápis‘‘Vždycky sme s váma‘‘.Choreo se hned napoprvé vydařilo:-), takže tento zápas se nedá hodnotit jinak než kladně. Nicméně support v tomto zápase byl  bohužel  až podprůměrný ale nic jiného se bohužel ani u tak „atraktivního“ zápasu čekat nedalo…

Další zápas hrál Jablonec “kousek“ pod  Prahou-v Příbrami.Na tento zápas měl být výjezd  ale ten se nakonec  neuskutečnil. Takžekdo  chtěl  je podpořit svůj klub tak musel  vyrazit po vlastní ose. V sektoru hostů se tak nakonec v Příbrami ukázalo 7 fanatiků. Zápas skončil výhrou 2:0 pro domácí... a tak 7 nadšenců z Jablonce odjíždělo z Příbrami  zklamaných.

V následujícím kole na Střelák zavítala Pražská Sparta. Návštěva byla pouhých 2022 diváků i přes fakt že jde o velice očekávaný zápas. Ale v takovém počasí  jaké bylo si většina lidí lehla na gauč a čuměla na přímý  přenos ČT (čili nic nového pod sluncem…). V sektoru domácích se  objevilo cca 40 fans. Hráče jsme přivítali zelenými  balonky a konfetami, byla použita i pyrotechnika v podobě světlice.V  druhém poločase bylo předvedeno choreo na kterém byl  zeleno-bílí  mrak a blesk který uhodil do znaku sparty a ten je následně zameten jabloneckým koštětem ke svému městskému kolegovi-klokanovi. Nápad dobrý, bohužel graficky né příliš vydařený…I přes malý počet jabloneckých fanatiků byl support celkem kvalitní…po skončení zápasu následuje děkovačka a všichni se spokojeni rozcházíme do svých  domovů.

Poslední zápas hrál náš klub na Ostravských Bazalech. Na  stadion se nedostavil  žádný Jablonecký fanoušek. Jeden fanatik se tam vydal ale nabyl vpuštěn do sektoru(dle mých informací),takže mohl jet zpátky domů… prohráli  jsme 3:1.

Podzim sezony 08/09 se nedá hodnotit jinak než negativně….hlavně účast na  venkovních zápasech byla hodně špatná,za zmínku stojí asi jenom derby(bohužel pouze z fanouškovského pohledu).

První zápas jara jsme hráli v Bolce. Na tento zápas byl vypravený výjezd, ale já osobně sem jel po vlastní ose. V sektoru hostů se nás sešlo něco okolo 70 fanoušků. Tento zápas měl z fanouškovského pohledu náboj už od začátku….Nechyběly opakovačky,chorály,ruce,šály atd. V Bolce jsme se prezentovali  kvalitním supportem a vyhráli jsme 1:2 což je vstup do jara jako z pohádky, hlavně na tak horké půdě jako je ta v Mladé Boleslavi .Po konci zápasu jsme se všichni vrátili do města našeho srdce-JABLONCE!

První  zápas jara na Střeláku nám přisoudil vzdáleného soupeře z Olomouce. V sektoru domácích se ukázalo cca 50 fanoušků.Domácí kotel byl o něco víc hlučnější než na podzim……takže spokojenost. Zápas začal vedoucím a zároveň  vítězným golem tohoto zápasu Tomáš Čížek(byl to jeho poslední zápas  od přestupu do Ruska).Ale i když byl průběh zápasu velmi dobrý tak support nebyl ani průměrný…

Na  Kladno nám klub poskytnul výjezd,ale nakonec  se jelo minibusem(21 fans). Já osobně sem  nemohl jet na Kladno podpořit svůj klub(důvod radši nechtějte vědět!). V sektoru vyhrazeném pro hosty se sešlo cca 30 fanatiků kteří po celý zápas podporovali svůj klub.Vyhráli jsme 2:1 i když s obrovským štěstím….ale 3 body jsou doma takže zavládla spokojenost…

Jubilejní  pětistý  zápas v 1. Lize nám přisoudil pražskou  Slavii. V sektoru domácích se nás ukázalo slušných  100 kousků. V sektoru hostů se objevilo cca 600 sešívaných fanoušků(info z webu Ultras Slavia).Před začátkem utkání vylétlo něco přes 150 žlutých  konfet…na začátku bylo předvedeno choreo.  10 zelených a 1 červenej dres doplněný nápisem“tahle jedenáctka dnes zvítězí“……….to se bohužel nevyplnilo , ale i tak bylo fandění na vysoké úrovni a  fanouškům v sektoru hostů jsme byly minimálně důstojným soupeřem!

Následoval  zápas pod Žižkovským vysílačem,na zdejším oraništi. Na tento zápas nám klub vypravil autobus,a bylo to snad úplně poprvé co byl přihlášen plný počet lidí, ale pár lidí nedostavilo na místo odjezdu. V sektoru vyhrazeném pro vlajkonoše hostí se ukázalo něco kolem 50-ti jabloneckých fans kteří  fandili co to šlona Žižkově se objevil i buben a konfety. Jablonec vyhrál 0:1 a  tak všichni jablonečtí přítomní fanoušci odjížděli domů spokojeni….

K dalšímu zápasu nám byl přisouzený soupeř z jižních  Čech -České Budějovice. Na tomto zápase měly premiéru nové ultras šály,za které bych chtěl za všechny poděkovat Kochymu za jejich zhotovení! Prvních deset minut to vypadalo s našim kotlem tak jakoby tam vůbec nebyl, ale když  naši hráči vsítili  první gól tak se začalo fandit. V kotli nás bylo cca 50, vyhráli jsme 2:0 a nezbývalo než slavit!

Další zápas hrál náš klub na Moravě-v Brně. Do Brna se dostavilo 6 jabloneckých fanoušků, 5 jich jelo společně jedním autem a jeden fanoušek jel z Desné sám vlakem!!! Před ním smekám, protože jet takovou dálku vlakem a ještě k tomu sám to zasluhuje uznání…. 6 fanoušků JBC se snažilo fandit ale v 6 lidech to není nejjednodušší… i tak však zaslouží všech 6 kotelníků pochvalu a myslím že to není poprvé co bych je mohl dát za příklad!

Následoval pro nás nejdůležitější zápas roku -tj.DERBY DOMA. V kotli bylo vidět nejvíc hlav za celou sezonu…sešlo se  okolo 120 lidí…děkuju všem co přišli, ale zbytek  Střeláku se pochválit nedá jelikož návštěva rozhodně nebyla hodna  derby (5125 diváků). Po celý zápas jsme byly více slyšet než šmoulové. Na  začátku zápasu(cca 15tá minuta)bylo předvedeno choreo které tvořilo:logo Ultras  Gablonz které bylo doplněno zelenými a bílými balonky….na začátku druhého poločasu bylo ukázánu druhé choreo na kterém byla zeleno-bílá vlajka  doplněná nápisem‘‘i když si to myslíte naší víru nikdy nezničíte‘‘ a menší nápis zeleno-bílá síla a zeleno-bílé vlaječky. Ani tentokrát nám však nebylo dopřáno vychutnat si vítězství v Derby a tak nezbývá než věřit že se dočkáme v následujícím ročníku…

K dalšímu zápasu jeli naši hráči do Teplic. V Teplicích se ukázalo 14 fanatiků, kteří fandili co se dalo ale na tak velkém stánku to neměli nejjednodušší,ale byli stateční a fandili! Předvedli i choreo(fotky naleznete ve fotogalerii)se kterým měli úspěch jelikož se objevili na obrazovce na Teplických Stínadlech. Utkání skončilo 3:0…

V dalším kole k nám zavítali fans z Plzně, kterých  na Střelák přijelo něco okolo 30-ti kousků,na sektoru hostů vyselo pár vlajek……V našem kotli se poprvé na jaře neukázal buben(na domácích zápasech).Prvních 35. Minut se v našem kotli dá hodnotit jenom negativně ale jádro kotle se rozhodlo s tím něco udělat-tak se přesunulo úplně dolu do sektrou. A na to že nás tam byl tak nízký počet jsme byly dobře slyšet. Vítězství 3:0 dokonale nahradilo špatný pocit z né příliš kvalitního výkonu kotle…

Následující duel nás čekal na Žižkově, nikoliv však s místní Viktorkou ale s  falešnou Bohemkou. Na tento zápas nám klub zajistil výjezd  a přislíbil v že v případě většího zájmu vypraví i druhý autobus,ale nakonec jsme byli rádi že se naplnil alespoň minibus(21osob). Na tomto zápase měly premiéru nové samolepky od Kochyho (opět díky Kochy!).  Pod Žižkovskou věží se nás sešlo něco kolem 30-ti. Domácí atmosféra byla jasně pro nás takže spokojenost……bohužel náladu zkazil výsledek zápasu, ze kterého nelze odepřít podíl rozhodčímu…..Předposlední domácí utkání jsme sehráli s týmem z Příbrami. Na tomto utkání měl premiéru nový megafon. Z Příbrami přijelo podpořit svůj klub cca 10 fanoušků. V domácím kotli se sešlo slušných 50-60 kotelníků! Prezentovali jsme se vytrvalým a hlasitým supportem,napovídal tomu nejen průběh zápasu. Akorát prvních 10 minut prvního i druhého poločasu nám chvilku trvalo než se začne pořádně fandit…naše věčná slabina na domácích zápasech. Předposlední domácí  zápas  skončil naší výhrou 4:0...

Poslední  a  zároveň  nejlepší výjezd  sezony nás čekal kam jinam než na pražskou Letnou. Na výjezd se přihlásilo 39 osob a všichni přišli…lidí nebyl přebytek ale nejméně jich také nebylo. Na stadionu Sparty jsme fandili po celý zápas…ukázalo se nás tam cca 50 kousků což je celkem dobré číslo. Na zápase byl i bubeník s konfetami. S těmi byl však problém u vstupu , ale celkem hodně se jich na stadion podařilo pronést….tento výjezd měl i celkem zajímavý závěr,protože nám cestou do Jablonce asi 5 km před Bolkou, řidič ohlásil neopravitelnou závadu a muselo se čekat na náhradní bus…Né příliš příjemná zkušenost která ale dojem z výjezdu rozhodně nezkazila!

Poslední  zápas sezóny jsme hráli s moravskými ševci. Ti k nám měli přijet autobusem(plným)ale jejich řidič si spletl  Turnov s Trutnovem  a  místo na střelku skončili cca 100km od Jablonce na krajském přeboru v podkrkonoší ….Takže se ukázali pouze fans co přijeli vlakem,měli s sebou i bubeníka,ale ten u nás skoro nebyl slyšet.V kotli se nás sešlo slušných 60 fanatiků,kteří fandili po celý zápas.Vyhráli jsme famózním výsledkem 6:1……po zápase jsme přelezli zábradlí pod sektorem a šli poděkovat hráčům dolu pod kotel. I přes prohraný boj o evropskou ligu bylo veselo a to nejen na stadionu…se sezónou se loučíme jak jinak než v jabloneckých hospodách a barech!

Na závěr bychom chtěly poděkovat všem vytrvalým kotelníků za jejich přízeň v sezóně 08/09 a věříme že se ve stejné sestavě, nebo snad ještě větší sejdeme v nadcházejícím ročníku opět v kotli!

Napsali:Kuba  & Honza
Žádné komentáře